Arengud globaalses majanduses ja börsidel

Kui 2014 oli Balti väärtpaberiturul langusaasta, siis 2015. aasta esimeses kvartalis kasvas koduturg ca 13.5%. USA turg, mõõdetuna SP500 aktsiaindeksi järgi, jäi aga praktiliselt aasta lõpu tasemele.

2015. aasta esimestel kuudel on globaalne äriaktiivsus suurenenud ning seda eeskätt teenindavate sektorite arvelt. Aktiivsuse kasv tööstussektoris on olnud tagasihoidlikum. Geograafiline pilt reedab aga seda, et pilt pole kaugeltki nii roosiline: Alustades positiivsest, siis Euroala näitab üha paremaid numbreid ning on muutumas kasvu veduriks. USA majandus on küll jätkuvalt tugev, kuid eelneva aasta lõpus saavutatud äriaktiivsuse tase on oluliselt langenud. Ülejäänud maailmal paistab olevat aga päris raske. Eriti võib esile tõsta Brasiilia ja Venemaa, kes on langemas üha sügavamasse kriisi.

1503_glo_pmi

SP500 ettevõtted valmistasid aasta viimases kvartalis pettumuse. Võrreldes 2013. aasta neljanda kvartaliga, langes tegevuskasum 5.3 protsenti ning müügitulu kasv aeglustus 2.9 protsendi peale (kolmandas kvartalis oldi 4.9 protsendi tasemel). Asjaga süvitsi minnes selgub aga, et negatiivsete tulemuste taga olid suuresti energeetika ja telekomi sektor. Investorite jaoks pole paanikaks põhjust!

Aktsiaportfell

Andmeteaduse portfell on avatud nii kohalikule (s.o Baltikum) kui ka globaalsele riskile ning seetõttu on tootlus midagi USA ja Balti turu vahepealset. Portfelli tootlus oli aasta esimeses kvartalis 3.7%. Täna on suurimateks positsioonideks Apple (14.3%), Wells Fargo (10.6%), Euroopa indeksfond EZU (9.8%), Saksamaa indeksfond EWG (7.9%) ja Intel (5.7%). Aktsiate osakaal oli kvartali lõpus 75% portfellist.

Kuidas edasi!? Investeerimisstrateegia on jätkuvalt endine: kui globaalne äriaktiivsus näitab kasvu ja ettevõtete tulemused paranemist, oleme turul sees ning portfellis hoiame aktsiaid, mille käive ja kasum on suurenemas. Loomulikult ei ole valikukriteeriumid reaalsuses mõnevõrra keerukamad, kuid kui kedagi lähemalt huvitab, siis andke märku.

1503_osakaalud