Arengud globaalses majanduses ja börsidel

Aasta teine kvartali ei toonud erilisi edasiminekuid ei USAs ega ka Baltikumis. Mõlemal turul jäid väärtpaberiindeksid ligikaudu samale tasemel, millelt kolm kuud tagasi alustati. Kui kvartali lõpp välja arvata, oli tegemist rahuliku valmistumisega suveperioodiks. Viimased nädalad tõi Kreeka aga turgudele tuntava koguse rahutust ja investorite tulevikuhirmu suurenemist, mis leidis oma loomuliku väljundi aktsiaindeksite languses. Viimase 5 aasta jooksul on see nüüd siis juba ei-tea-kui-mitmes kord, kui see väike riigikene Vahemeres börsid tavarütmist välja lööb.

Vaadates tagasi globaalsete ettevõtete majandustulemustele esimeses kvartalis (USA aktsiaindeksi SP500 järgi), on pilt vägagi huvitav. SP500 ettevõtete tegevuskasum vähenes aastaga 6% ning müügitulu langes 1.8% – pole just väga rõõmustav seis! Täpsemalt süvenedes selgub, et languse põhjuseks on täies ulatuses energeetika- ja materjalide sektor. Kõik teised tööstusharud näitasid tegevuskasumi kasvu. Eriti tugevad olid finants- , tervishoid-, IT-, ja kommunaalide sektor. Kokkuvõttes, pilt on positiivne kõigi investorite jaoks, kes pole just väga avatud energeetikasektori riskile.

Globaalse majanduse indikaatorid viitavad viimastel kuudel küll äriaktiivsuse mõningasele langusele, kuid  siiski on nii tööstus- kui ka teenindav majandus jätkuvalt kasvamas (kõrgemal kasvu ja langust eraldavast 50 punkti piirist). Kokkuvõttes on nii ettevõtete tulemused kui ka globaalne äriaktiivsus jätkuvalt meie investeerimisstrateegiaga sobivad. Kui globaalse tööstussektori aktiivsus jätkab aga langust, tuleb suve teisel poolel riske portfellis vähendada.

2q15_PMI

Aktsiaportfell

Andmeteaduse portfell lõpetas aasta esimese kvartali 3.7% plussis. Teises kvartali tipphetkel ületas tootlus 7% piiri, kuid viimase kuu languse tõttu lõpetas portfell protsendi võrra madalamal esimese kvartali tasemest. Täna on suurimateks positsioonideks Apple (13.6%), Euroopa indeksfond EZU (12.5%), Saksamaa indeksfond EWG (10%), Olainfarm (7.1%), ja Wells Fargo (6.5%). Aktsiate osakaal oli kvartali lõpus 75% portfelli kogumahust.

2q15_portfell