Arengud globaalses majanduses ja börsidel

Aasta viimane kvartal algas USA väärtpaberiturul langusega, kuid juba oktoobri keskpaigast pöörduti tõusule, mis kestis novembri lõpuni. Detsembris indeksi väärtuses olulisi muutusi ei toimunud. Aasta kokkuvõttes kasvas SP500 indeksi väärtus 13%. Meie oma väike Tallinna turg liikus aga kogu aasta vältel teises suunas, langedes möödunud kaheteist kuuga 7.6%.

Globaalne äriaktiivsus peegeldas kogu 2014. aasta vältel kasvu. Seejuures saavutati tipp suvel ning aasta viimased kuud näitasid kasvu mõningast aeglustumist. Kui võtta globaalne indeks geograafiliselt tükkideks, siis selgeks veduriks oli USA majandus ning ka Euroala suutis kogu aasta püsida plusspoolel. Seevastu arenevate turgude (Brasiilia, Hiina, Lõuna-Korea, Venemaa) jaoks oli möödunud aasta hüplik, raske ja pigem jõuti mitmete majandusnäitajatega miinuspoolele.

globaalne_aktiivsusArenevad majandused pöördusid pärast suurt langust 2008. aastal uude tõusufaasi, mis saavutas oma tipu 2011. aastal ning pärast seda algas uus langusfaas (alljärgnevalt toodud näitena Brasiilia SKP dünaamika). Täna võiks püstitada isegi hüpoteesi, et möödunud aastal jõuti uue äritsükli põhja (või vähemalt on lootus, et tegu oli põhjaga).

brazil-gdp-growth-annual

SP500 ettevõtete tulemused olid kooskõlas USA ja globaalse majanduse arengutega. Kolmandas kvartalis kasvas ettevõtete müügitulu 4.9 ja tegevuskasum aasta varasemaga võrreldes 10 protsenti. Neljandaks kvartaliks oodatakse müügitulu 1.3 ja tegevuskasumi 4.5 protsendilist kasvu. Neljanda kvartali tulemused on teatanud 90 ettevõtet, kellest 75% on suutnud ootusi ületada. Turu hinnatase on suhteliselt kõrge (aktsiate hinna ja kasumi suhtarv on ca 19).

Andmeteaduse portfell

Meie portfell on avatud nii kohalikule (s.o Baltikum) kui ka globaalsele riskile ning seetõttu on tootlus midagi USA ja Tallinna turu vahepealset. Portfelli tootlus oli aastaga 3.4%. Samas oleks tootlus ilma vene-ukraina probleemideta oluliselt paremaks kujunenud. Nimelt olid portfellis aasta alguses üsna suurte positsioonidena Silvano Fashion Group, Olainfarm ja Grindeks, mis kõik tegid veebruaris-märtsis järsu languse, viies sellega ühel hetkel ka portfelli tootluse koguni -6.2% peale.

Täna on suurimateks positsioonideks Apple (12.6%), Wells Fargo (10.2%), Microsoft (8.3%), Olainfarm (6.0%), Cisco systems (5.1%), Intel (4.9%), Saksa indeksfond (4.4%), Euroopa indeksfond (4.4%) ja uue positsioonina Tallinna Kaubamaja (4.1%). Aktsiate osakaal aasta lõpus oli 59%, mis tänaseks on suurenenud 73 protsendini.

Kuidas edasi!? Investeerimisstrateegia on jätkuvalt endine: kui globaalne äriaktiivsus näitab kasvu ja ettevõtete tulemused paranemist, oleme turul sees. Viisin hiljuti läbi ka masinõppimise harjutuse, kus selline lähenemine ennast tõestada suutis. Aktsiate valik on pisut keerulisem, kuid üldistades soovime omada ettevõtteid, mille müügitulu ja kasum on tõusutrendis ning mis tulevaste rahavoogude konservatiivse hinnangu põhjal ei ole enam kui 20% ülehinnatud.

portfelli_tootlus